Resultater

Aalborg 12. Musikkonkurrence 2019


SEKTION OPEN
1. Oster Brass (Norge), David Morton, 97 pts
2. NordvestjyskBrass Band, Huw Thomas, 93 pts
3. Århus Brass Band, Anne Mette Hansen, 92 pts

Bedste march: March Praise – Oster Brass
Solist/gruppe: Rûni Hentze – NVBB
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass


SEKTION A
1. Dania Brass Band, Henrik Næser, 91 pts 
2. Skanderborg Brass Band, ???, 87 pts
3. Flyver. værnets Musikk., Thomas Hyldgaard, 86 pts
4. Frederiksberg Brass Band, Mikkel Amsinck, 85 pts
5. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 84 pts
6. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 83 pts

Bedste march: Knight Templar – Dania Brass Band
Solist/gruppe: Percussion – Skanderborg Brass Band
Dirigentpris: Thomas Hyldgaard – Flyver. Brass Band


SEKTION B
1. Peder Most Garden, Bjarke Visby Andersen, 79 pts
2. Aabenraa BrassBand, ??? ,78 pts
3. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 77 pts
4. FDF Århus Brass Band, ???, 75 pts
5. Da Capo, ???, 73 pts
6. Aalborg Brass Band, LP Sørensen, 72 pts

Bedste march: Kronprinsse Mary – Peder Most Garden
Solist/gruppe: Cornet trio – Aalborg Brass Band
Dirigentpris: Bjarke Visby Andersen – Peder Most Garden


SEKTION C
1. Brovst Pigegarde, Marie Bak, 68 pts
2. Holstebro Musikorps, ???, 67 pts
3. Den Sønderjyske Garde, Simon Møbjerg, 65 pts

Bedste march: The Longst Day – Holstebro
Solist/gruppe: Horn solo – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Maria Bak – Brovst Pigegarde

Herbert Møller Prisen : Joan Mikkelsen


Aalborg 11. Musikkonkurrence 2018


SEKTION OPEN
1. Lyngby-Taarbæk Brass Band, Michael Thomsen, 95 pts
2. Langgaard Brass Band, Huw Thomas, 94 pts
3. Silkeborg Blæserne, ???, 92 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Boris Kertsman, 91 pts

Bedste march: Mephistopheles - Lyngby-TaarbækBrass Band
Soloist/gruppe: Carnival of Venice – Tage Hansen - Langgaard Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen - Lyngby-TaarbækBrass Band


SEKTION A
1. Oster Brass, David Morton, 89 pts
2. Dania Brass Band, ???, 87 pts
3. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 86 pts
 
Bedste march: Simoraine – Oster Brass
Solist: Dream of the Return - Michael Ræbild Højen Jensen – FDF Frederikshavn Bras Band
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass


SEKTION B
1. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 76 pts
3. Aalborg Brass Band, Huw Thomas, 75 pts
4. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 73 pts

Bedste march: Punchinello – Aalborg Brass Band
Solist/gruppe: Georgia On My Mind – Christine Lee - Aalborg Garden
Dirigentpris: Henrik Juul-Brinkman – Aalborg Postorkester


SEKTION C
1. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 68 pts
2. Morsø Garden, ???, 66 pts
3. FDF Frederikshavn Junior og Talent Band, ???, 65 pts
4. Vesthimmerland Ungdoms Brass Band, ???, 64 pts
5. Greve Pigegarde Junior orkester, ???, 62 pts

Bedste march: Hey Look Me Over – Morsø Garden
Solist/gruppe: 1. Baritone – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak – Vesthimmerland Ungdom Brass Band

Bobler Pris: FDF Frederikshavn Junior og Talent Band

Brighouse & Rastrik Band Award: Jonas Terp (Eb cornet) & FDF Frederikshavn Brass Band


Herbert Møller prisen: Anne Mette Tilsted Hansen

Aalborg 10. Musikkonkurrence 2017


SEKTION OPEN
1. Lyngby-Taarbæk Brass Band, Michael Thomsen, 95 pts
2. Aarhus Brass Band, Jacob Vilhelm Larsen, 94 pts 
3. Det Danske Ungdoms Brass Band, Stig Mærsk, 93 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Lars Peder Sørensen, 92 pts 
5. Langgaard Brass Band, Huw Thomas, 91 pts 
6. Silkeborg Blæserne, Niels Ole Bo Johansen, 90 pts

 

Bedste march: Lyngby-Taarbæk Brass Band, The Cossack 
Solist/gruppe: Helle Burkal Hansen, flugelhorn, Lyngby Taarbæk Brass Band
Dirigentpris: Jacob Vilhelm Larsen, Aarhus Brass Band


SEKTION A
1. Dania Brass Band, Dennis Andersen, 90 pts
2. FDF Frederikshavn Brass Band, ???, 87 pts 
3. Skanderborg Brass Band, ???, 86 pts 
4. Hjørring Brass Band, ???, 85 pts 
5. Brovst Pigegardes Brass Band, Henrik Juul-Brinkmann, 84 pts

 

Bedste march: Dania Brass Band, Knight Templar
Solist/gruppe: Emilie Steffensen, trombone, Dania Brass Band
Dirigentpris: Dennis Andersen, Dania Brass Band

 

SEKTION B
1. Aalborg Brass Band, Huw Thomas, 78 pts 
2. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 76 pts
3. Hinnerup Garden, Anne Mette Hansen, 75 pts 
4. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 74 pts 
5. Senex Brass Band, ???, 73 pts 
6. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 72 pts

 

Bedste march: Senex Brass Band, Barnard Castle
Solist/gruppe: Kathrine, Ida og Amanda, tromboner i Aalborg Garden
Dirigentpris: Huw Thomas, Aalborg Brass Band

 

SEKTION C
1. Vesthimmerlands Ungdomsbrass Band, Marie Bak, 68 pts 
2. Morsø Garden, ???, 67 pts
3. Hinnerup Gardens Juniorbrass, ???, 66 pts
4. FDF Frederikshavn Talent Band, ???, 65 pts

 

Bedste March: Morsø Garden, Anchors Aweigh 
Bedste Solist: Mathias Hansen, cornet i Vesthimmerlands Ungdomsbrass Band
Dirigentpris: Michelle Knudsen, Hinnerup Gardens Juniorbrass

Fodens Specialpris 2017: Brovst Pigegarde

Ti års Jubilæumspriser: Aalborg Brass Band, FDF Frederikshavn Brass Band, Brovst Pigegardes Brass Band og Vesthimmerlands Ungdomsbrass Band (tidl. Løgstør Garden)

Herbert Møller Prisen 2017: Orla Juul-Pedersen 
 

Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

SEKTION OPEN
1. Aarhus Brass Band, Michael Thomsen, 99 pts
2. Silkeborg Blæserne, ???, 96 pts
3. Concord Brass Band, Steffen Mærsk, 95 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Lars Peder Sørensen, 93 pts

Bedste march: ORB March, Silkeborg Blæserne
Solist/gruppe: Stanley West, Concord Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen, Aarhus Brass Band

SEKTION A
1. Valdres Brass Band (Norway), John Philip Hannevik, 90 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 88 pts
3. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 87 pts
4. Skanderborg Brass Band, ???, 86 pts
5. Pedermost Garden, ???, 85 pts

Bedste march: Valdres March, Valdres Braas Band
Solist/gruppe: Kaja Funder Idstad, Valdres Brass Band
Dirigentpris: John Philip Hannevik, Valdres Brass Band

SEKTION B
1. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Næser Christiansen, 77 pts
3. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus, ???, 75 pts
4. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 73 pts

March: Crescendo, Aalborg Postorkester
Soloist: Jesper Rossen, Aalborg Garden
Conductor: Henrik Næser, Aalborg Brass Band

 

SEKTION C
1. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 69 pts
2. Løgstør Garden, Marie Bak, 68 pts
3. Frederikshavn FDF Junior Band, ???, 67 pts

Bedste march: Rise and Shine, Frederikshavn FDF Junior Band
Solist/gruppe: Louisa Christensen,Greve Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

 

Herbert Møller prisen: Carl Viggo Jespersen

Aalborg 8. Musikkonkurrence 2015

SEKTION A
1. Skanderborg Brass Band, Henrik Lützen, 95 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 94 pts
3. Hjørring Brass Band, ???, 92 pts

Bedste march: Ravenswood, Frederikshavn FDF BB
Solist/gruppe: Live and let Die, Jonas Terp, Frederikshavn FDF BB
Dirigentpris: Henrik Lutzen, Skanderborg Brass Band

 

SEKTION B
1. Brovst Pigegarde, Peter Deichgräber, 92 pts
2. Senex Brass Band, ???, 90 pts
3. Sotra Vest Skolekorps (Norge), Henrik Juul-Brinkmann, 88 pts
4. Aalborg Brass Band, Anders Larsen, 87 pts
5. Aalborg Garden, ???, 86 pts
6. Hjemmeværnets Musikkorps Nordjylland, Mads Slej, 84 pts
7. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus, ???, 83 pts

Bedste march: Bernard Castle, Brovst Pigegarde
Solist:/gruppe Cantabile, Mogens B Mortensen, Senex BB
Dirigentpris: Peter Deichgraber, Brovst Pigegarde

 

SEKTION C
1. Løgstør Garden, Marie Bak, 80 pts
2. Superblæserne Brønderslev Musikskole, Martin Bruun, 79 pts

Bedste march: Police Academy March, Løgstør Garden
Solist/gruppe: Percussion sektion, Løgstør Garden
Dirigentpris: Martin Bruun, Superblæserne

 

Boblerprisen: Marcus Pilgaard, Superblæserne Brønderslev

Nyskabende værk eller arrangement: Young Blood Mashup, Beate Kaland

BBQ
1. KVMMM Brass Ensemble
2. Vendia Brass Ensemble
3. HJBB Brass Ensemble

 

Herbert Møller prisen: Jan Nørgaard

Aalborg 7. Musikkonkurrence 2014


SEKTION A
1. Skanderborg Brass Band, Henrik Lützen, 95 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 94 pts
3. Hjørring Brass Band, 92 pts
4. FDF Århus Musikkreds, ???, 90 pts
5. Frederiksberg Brass Band, ???, 89 pts
6. Copenhagen Brass Band, ???, 88 pts

 

Solist/gruppe: Nikolaj Langgaard, Hjørring Brass Band
Bedste march: Frederikshavn FDF Brass Band
Dirigentpris: Henrik Lützen, Skanderborg Brass Band

 

SEKTION B
1. Brovst Pigegarde, ???, 89 pts 
2. Frederikshavn FDF Talentband, Steffen Mærsk, 88 pts 
3. Aalborg Brass Band, Anders Larsen, 87 pts 
4. Sejs Blæserne, ???, 86 pts 
5. Hjemmeværnsdistrikt Nordjyllands Musikkorps, ???, 85 pts 
6. Tordenskiold Garden, ???, 84 pts

 

Solist/gruppe: Michael Ræbild Højen Jensen, Frederikshavn FDF Talentband
Bedste march: Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Steffen Mærsk (Frederikshavn Talentband)


SEKTION C
1. Aalborg Garden, Rikke Øland, 81 pts
2. Brønderslev Superblæsere, Martin, 78 pts
3. Løgstør Garden, Marie Bak, 77 pts

 

Solist/gruppe: Rasmus Arentoft Schiemann, Aalborg Garden
Bedste march: Aalborg Garden
Dirigentpris: Rikke Øland (Aalborg Garden)

Best new work: Martin Brunn (Brønderslev Superblæsere)

Herbert Møller Prisen: Ellen Rebild & Carsten Højen

Aalborg 6. Musikkonkurrence 2013


SEKTION A
1. Skanderborg Brass Band, ???
2. Svogerslev Blæserne, ???
3. Frederikshavn FDF Brass Band, Henrik Næser
4. Hjørring Brass Band, Henrik Juul-Pedersen
5. Peder Most Garden, ???

 

Solist/gruppe: Flugelhorn, Skanderborg Brass Band

Bedste march: Svogerslev Blæserne
Dirigentpris: Henrik Juul-Pedersen (Hjørring Brass Band)


SEKTION B
1. Thy-Mors Hjemmeværsnorkester, Torben Kjær
2. Brovst Pigegarde, ???
3. Aalborg Brass Band, Anders Larsen
4. Hjallerup FDF Brass Band, ???
5. Hjemmeværnsdistrikt Nordjyllands Musikkorps, Mads Slej

 

Solist/gruppe: Solo singer, Thy-Mors Hjemmeværsorkester
Bedste march: Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Torben Kjær, Thy-Mors Hjemmeværsorkester


SEKTION C
1. Frederikshavn Talentband, ???
2. Løgstør Garden, Marie Bak
3. Brovst Pigegardes Talentband, Anne Gatten
4. Tordenskiold Garden, ???
5. Superblæserne - Brønderslev Musikskole, Martin Bruun

Største potentiale: Superblæserne — Brønderslev Kulturskole
Solist/gruppe: Tordenskiold Garden
Bedste march: Brovst Pigegardes Talentband
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

Bedste nye komposition: Frederikshavn Talentband
Bedste Solist under 21: Michael Rebild (Frederikshavn Talentband)

Herbert Møller Prisen: Gunnar La Cour

Aalborg 5. Musikkonkurrence 2012


SEKTION A

1. Peder Most Garden, Anne Lene Hagedorn, 93 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 92 pts
3. Skanderborg Brass Band, ???, 91 pts
4. Holstebro Brass, Peter Vogel, 90 pts
5, Hjørring Brass Band, ???, 89 pts 


Bedste march: Frederikshavn FDF Brass Band
Solist/gruppe: Lasse Bech Eiler, Holstebro Brass
Dirigentpris: Anne Lene Hagedorn, Peder Most Garden

 

SEKTION B 

1. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Pedersen, 80 pts
2. Aalborg Brass Band, Anders Larsen, 78 pts
3. Hjallerup FDF Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 76 pts


Bedste march: Aalborg Brass Band
Solist/gruppe: Line Davidsen, Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Henrik Juul-Pedersen, Hjallerup FDF Brass Band


SEKTION C

1. Løgstør Garden, Marie Bak, 75 pts
2. Frederikshavn FDF Talent Band, ???, 74 pts
3. Tordenskiold Garden, Henrik Juul-Pedersen, 73 pts
4. Brønderslev FDF Orkester, ???, 72 pts
5. Brovst Pigegardes Talentband, ???, 71 pts 


Bedste march: Frederikshavn FDF Talentband
Solist/gruppe: Michelle Brander, Brovst Pigegardes Talentband
Dirigentpris: Maria Bak, Løgstør Garden
Største potentiale: Brovst Pigegardes Talentband

Bedste solist under 21: Kevin Jørgensen (Frederikshavn FDF Talentband)
Bedste nye komposition:  Somebody to Love — Hjørring Brass Band


Aalborg 4. Musikkonkurrence 2011


SEKTION A
1. Frederikshavn FDF Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 87 pts
2. Den Sønderjyske Garde, Anne Lene Hagedorn, 84 pts
3. Sejs Blæserne, Jan Nørgaard, 79 pts
4. Hjørring Brass Band, Thomas Hamilton, 77 pts

Solist/gruppe: Ida Larsen, Frederikshavn FDF Brass Band
Bedste march: Frederikshavn FDF Brass Band
Dirigentpris: Anne Lene Hagedorn, Den Sønderjyske Garde

 

SEKTION B
1. Brovst Pigegardes Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 77pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Lützen, 74 pts
3. Hjallerup FDF Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 72 pts
4. Brønderslev FDF Orkester, Anders Larsen, 69 pts

 

Solist/gruppe: Ulrik Paludan, Aalborg Brass Band
Bedste march: Aalborg Brass Band
Dirigentpris: Henrik Lützen, Aalborg Brass Band

 

SEKTION C
1. Sejs Blæsernes Juniororkester, Anders Thuesen, 71 pts
2. Frederikshavn Juniororkester, Rasmus Skou, 68 pts 
3. Løgstør Garden, Marie Bak, 67 pts
4. Tønder Brass Band FDF & Tønder Kulturskole, Anders Thomsen, 67 pts

 

Boblerpris: Løgstør Garden
Solist/gruppe:Sejs Blæserne
Bedste march: Frederikshavn Juniororkester
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

Bedste nyskabende værk: Henrik Juul-Pedersen, ‘Rennaissance’ (Brovst Pigegarde)

Aalborg 3. Musikkonkurrence 2010
 

SEKTION A

1. Dania Brass Band, Michael Thomsen, 94 pts

2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 88 pts

3. Skanderborg Brass band, ???, 87 pts

4. Svogerslev Blæserne, ???,  85 pts

5. Den Sønderjyske garde, ???, 84 pts

6. Brovst Pigegardes Brass band, Henrik Juul-Pedersen, 82 pts

7. Sejs Blæserne, Jan Nørgaard, 81 pts
 

Solistpris: Helle Hansen, Dania Brass Band

Bedste March: Dania Brass Band

Bedste dirigent: Michael Thomsen, Dania Brass Band
 

SEKTION B

1. Brønderslev FDF Orkester, Brian Nyholm, 79 pts

2. Hjallerup FDF Brass Band, Henrik Juul-Pedersen, 76 pts

3. Aalborg Brass Band , Jeppe Lindberg, 75 pts
 

Solist/gruppe: hornsektionen Hjallerup FDF Brass Band

Bedste march: Brønderslev FDF Orkester

Dirigentpris: Brian Nyholm, Brønderslev FDF Orkester
 

SEKTION C

1. Frederikshavn FDF Juniororkester, Jonas Terp, 69 pts

2. Løgstør Garden, Marie Bak, 68 pts

3. Brovst Pigegardes Juniororkester, ???, 66 pts
 

Solist/gruppe: Anne Møller, Løgstør Garden

Bedste march: Løgstør Garden

Bedste dirigent: Jonas Terp, Frederikshavn FDF Juniororkester

Boblerpris: Den Sønderjyske Garde


Aalborg 2. Musikkonkurrence 2009


SEKTION A
1. Skanderborg Brass Band, ??? 
2. Flyverhjemmeværnets Musikkorps, Susanne Vibæk
3. FDF Frederikshavn Brass Band, Henrik Juul-Pedersen
4. 
5. Svogerslev Blæserne, Steffen Mærsk

Solist/gruppe: Simon Kjærgaard, Århus Musikkreds

 

SEKTION B
1. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Pedersen, 82 pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Lützen, 79 pts.
3. Struer FDF Orkester, Martin Thorup. 75 pts.

Solist/gruppe: Julie Sørensen, flugelhorn, Brovst Pigegarde
Bedste march: Brovst Pigegarde
Bedste dirigent: Henrik Juul-Pedersen

SEKTION C 
1. Hjallerup FDF Orkester (Carsten Højen Jensen) 
2. Løgstør Garden (Marie Bak)

Dirigentpris: Marie Bak

Aalborg Musikkonkurrence 2008
 

SEKTION A
1. Svogerslev Blæserne, Steffen Mærsk
2. FDF Frederikshavn Brass Band, Henrik Juul-Pedersen
3. Hjørring Brass Band, Bettina Ejlets  Jensen
4. Brønderslev FDF Orkester, Christian Juul-Pedersen

Solist/gruppe: Ida Larsen, FDF Frederikshavn Brass Band
Bedste march: Hjørring Brass Band
Dirigentpris: Steffen Mærsk, Svogerslev Blæserne


SEKTION B
1. Aalborg Brass Band, Henrik Lützen
2. Brovst Pigegarde (Henrik Juul-Pedersen)
3. 
4. ???
5. ???

Struer FDF Orkester


Solist??
march??
Dirigentpris: Henrik Juul-Pedersen, Brovst Pigegarde

 

Boblerpris Løgstør Garden

© 2017 Henrik Juul-Brinkmann - mailto: henrik_trombone@hotmail.com

Kontakt +45 4240 1445

  • Instagram - White Circle
  • Facebook Social Icon