top of page

Resultater 2016

Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

SEKTION OPEN
1. Aarhus Brass Band, Michael Thomsen, 99 pts
2. Silkeborg Blæserne, ???, 96 pts
3. Concord Brass Band, Steffen Mærsk, 95 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Lars Peder Sørensen, 93 pts

Bedste march: ORB March, Silkeborg Blæserne
Solist/gruppe: Stanley West, Concord Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen, Aarhus Brass Band

SEKTION A
1. Valdres Brass Band (Norway), John Philip Hannevik, 90 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 88 pts
3. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 87 pts
4. Skanderborg Brass Band, ???, 86 pts
5. Pedermost Garden, ???, 85 pts

Bedste march: Valdres March, Valdres Braas Band
Solist/gruppe: Kaja Funder Idstad, Valdres Brass Band
Dirigentpris: John Philip Hannevik, Valdres Brass Band

SEKTION B
1. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Næser Christiansen, 77 pts
3. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus, ???, 75 pts
4. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 73 pts

March: Crescendo, Aalborg Postorkester
Soloist: Jesper Rossen, Aalborg Garden
Conductor: Henrik Næser, Aalborg Brass Band

 

SEKTION C
1. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 69 pts
2. Løgstør Garden, Marie Bak, 68 pts
3. Frederikshavn FDF Junior Band, ???, 67 pts

Bedste march: Rise and Shine, Frederikshavn FDF Junior Band
Solist/gruppe: Louisa Christensen,Greve Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

Bedømmerne

David Morton 

Paul Duffy

Paul Lovatt-Cooper

Uwe Köller

Resultater 2016

Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

Bedømmerne

David Morton 

Paul Duffy

Paul Lovatt-Cooper

Uwe Köller

Sektion Open

1. Aarhus Brass Band, Michael Thomsen, 99 pts
2. Silkeborg Blæserne, ???, 96 pts
3. Concord Brass Band, Steffen Mærsk, 95 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Lars Peder Sørensen, 93 pts

Bedste march: ORB March, Silkeborg Blæserne
Solist/gruppe: Stanley West, Concord Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen, Aarhus Brass Band

Sektion A

1. Valdres Brass Band (Norge), John Philip Hannevik, 90 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 88 pts
3. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 87 pts
4. Skanderborg Brass Band, ???, 86 pts
5. Pedermost Garden, ???, 85 pts

Bedste march: Valdres March, Valdres Braas Band
Solist/gruppe: Kaja Funder Idstad, Valdres Brass Band
Dirigentpris: John Philip Hannevik, Valdres Brass Band

Sektion B

1. Aalborg Post Orkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Næser Christiansen, 77 pts
3. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus, ???, 75 pts
4. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 73 pts

Bedste march: Crescendo, Aalborg Post Orkester
Solist/gruppe: Jesper Rossen, Aalborg Garden
Dirigentpris: Henrik Næser, Aalborg Brass Band

Sektion C

1. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 69 pts
2. Løgstør Garden, Marie Bak, 68 pts
3. Frederikshavn FDF Junior Band, ???, 67 pts

Bedste march: Rise and Shine, Frederikshavn FDF Junior Band
Solist/gruppe: Louisa Christensen,Greve Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

bottom of page