top of page

Resultater 2019

Aalborg 12. Musikkonkurrence 2019


SEKTION OPEN
1. Oster Brass (Norge), David Morton, 97 pts
2. NordvestjyskBrass Band, Huw Thomas, 93 pts
3. Århus Brass Band, Anne Mette Hansen, 92 pts

Bedste march: March Praise – Oster Brass
Solist/gruppe: Rûni Hentze – NVBB
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass


SEKTION A
1. Dania Brass Band, Henrik Næser, 91 pts 
2. Skanderborg Brass Band, ???, 87 pts
3. Flyver. værnets Musikk., Thomas Hyldgaard, 86 pts
4. Frederiksberg Brass Band, Mikkel Amsinck, 85 pts
5. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 84 pts
6. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 83 pts

Bedste march: Knight Templar – Dania Brass Band
Solist/gruppe: Percussion – Skanderborg Brass Band
Dirigentpris: Thomas Hyldgaard – Flyver. Brass Band


SEKTION B
1. Peder Most Garden, Bjarke Visby Andersen, 79 pts
2. Aabenraa BrassBand, ??? ,78 pts
3. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 77 pts
4. FDF Århus Brass Band, ???, 75 pts
5. Da Capo, ???, 73 pts
6. Aalborg Brass Band, LP Sørensen, 72 pts

Bedste march: Kronprinsse Mary – Peder Most Garden
Solist/gruppe: Cornet trio – Aalborg Brass Band
Dirigentpris: Bjarke Visby Andersen – Peder Most Garden


SEKTION C
1. Brovst Pigegarde, Marie Bak, 68 pts
2. Holstebro Musikorps, ???, 67 pts
3. Den Sønderjyske Garde, Simon Møbjerg, 65 pts

Bedste march: The Longst Day – Holstebro
Solist/gruppe: Horn solo – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Maria Bak – Brovst Pigegarde

Bedømmerne

Louis Dowdeswell

Robbert Vos

Tom Hutchinson

Resultater 2019

Aalborg 12. Musikkonkurrence 2019

Bedømmerne

Louis Dowdeswell

Robbert Vos

Tom Hutchinson

Sektion Open

1. Oster Brass (Norge), David Morton, 97 pts
2. NordvestjyskBrass Band, Huw Thomas, 93 pts
3. Århus Brass Band, Anne Mette Hansen, 92 pts

Bedste march: March Praise – Oster Brass
Solist/gruppe: Rûni Hentze – NVBB
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass

Sektion A

1. Dania Brass Band, Henrik Næser, 91 pts 
2. Skanderborg Brass Band, ???, 87 pts
3. Flyver. værnets Musikk., Thomas Hyldgaard, 86 pts
4. Frederiksberg Brass Band, Mikkel Amsinck, 85 pts
5. Aalborg Post Orkester, Henrik Juul-Brinkmann, 84 pts
6. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 83 pts

Bedste march: Knight Templar – Dania Brass Band
Solist/gruppe: Percussion – Skanderborg Brass Band
Dirigentpris: Thomas Hyldgaard – Flyver. Brass Band

Sektion B

1. Peder Most Garden, Bjarke Visby Andersen, 79 pts
2. Aabenraa BrassBand, ??? ,78 pts
3. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 77 pts
4. FDF Århus Brass Band, ???, 75 pts
5. Da Capo, ???, 73 pts
6. Aalborg Brass Band, LP Sørensen, 72 pts

Bedste march: Kronprinsse Mary – Peder Most Garden
Solist/gruppe: Cornet trio – Aalborg Brass Band
Dirigentpris: Bjarke Visby Andersen – Peder Most Garden

Sektion C

1. Brovst Pigegarde, Marie Bak, 68 pts
2. Holstebro Musikorps, ???, 67 pts
3. Den Sønderjyske Garde, Simon Møbjerg, 65 pts

Bedste march: The Longst Day – Holstebro
Solist/gruppe: Horn solo – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Maria Bak – Brovst Pigegarde

bottom of page