top of page

Resultater 2016

Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

SEKTION OPEN
1. Aarhus Brass Band, Michael Thomsen, 99 pts
2. Silkeborg Blæserne, ???, 96 pts
3. Concord Brass Band, Steffen Mærsk, 95 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Lars Peder Sørensen, 93 pts

Bedste march: ORB March, Silkeborg Blæserne
Solist/gruppe: Stanley West, Concord Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen, Aarhus Brass Band

SEKTION A
1. Valdres Brass Band (Norway), John Philip Hannevik, 90 pts
2. Frederikshavn FDF Brass Band, ???, 88 pts
3. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 87 pts
4. Skanderborg Brass Band, ???, 86 pts
5. Pedermost Garden, ???, 85 pts

Bedste march: Valdres March, Valdres Braas Band
Solist/gruppe: Kaja Funder Idstad, Valdres Brass Band
Dirigentpris: John Philip Hannevik, Valdres Brass Band

SEKTION B
1. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Brass Band, Henrik Næser Christiansen, 77 pts
3. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus, ???, 75 pts
4. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 73 pts

March: Crescendo, Aalborg Postorkester
Soloist: Jesper Rossen, Aalborg Garden
Conductor: Henrik Næser, Aalborg Brass Band

 

SEKTION C
1. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 69 pts
2. Løgstør Garden, Marie Bak, 68 pts
3. Frederikshavn FDF Junior Band, ???, 67 pts

Bedste march: Rise and Shine, Frederikshavn FDF Junior Band
Solist/gruppe: Louisa Christensen,Greve Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

Bedømmerne

David Morton 

Paul Duffy

Paul Lovatt-Cooper

Uwe Köller

Results 2013

Aalborg 6. Music Festival 2013

Adjudicators

Huw Thomas

Robert Childs

Russel Gray

Stig Mærsk

Sektion A

1. Skanderborg Brass Band, ???
2. Svogerslev Blæserne, ???
3. Frederikshavn FDF Brass Band, Henrik Næser
4. Hjørring Brass Band, Henrik Juul-Pedersen
5. Peder Most Garden, ???

 

Solist/gruppe: Flugelhorn, Skanderborg Brass Band

Bedste march: Svogerslev Blæserne
Dirigentpris: Henrik Juul-Pedersen, Hjørring Brass Band

Sektion B

1. Thy-Mors Hjemmeværnsorkester, Torben Kjær
2. Brovst Pigegarde, ???
3. Aalborg Brass Band, Anders Larsen
4. Hjallerup FDF Brass Band, ???
5. Hjemmeværnsdistrikt Nordjyllands Musikkorps, Mads Slej

 

Solist/gruppe: Solo singer, Thy-Mors Hjemmeværnsorkester
Bedste march: Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Torben Kjær, Thy-Mors Hjemmeværnsorkester

Sektion C

1. Frederikshavn Talentband, ???
2. Løgstør Garden, Marie Bak
3. Brovst Pigegardes Talentband, Anne Gatten
4. Tordenskiold Garden, ???
5. Superblæserne - Brønderslev Musikskole, Martin Bruun

Største potentiale: Superblæserne - Brønderslev Musikskole
Solist/gruppe: Tordenskiold Garden
Bedste march: Brovst Pigegardes Talentband
Dirigentpris: Marie Bak, Løgstør Garden

Bedste nye komposition: Frederikshavn Talentband
Bedste Solist under 21: Michael Ræbild Højen Jensen, Frederikshavn Talentband

bottom of page