top of page

Resultater 2018

Aalborg 11. Musikkonkurrence 2018


SEKTION OPEN
1. Lyngby-Taarbæk Brass Band, Michael Thomsen, 95 pts
2. Langgaard Brass Band, Huw Thomas, 94 pts
3. Silkeborg Blæserne, ???, 92 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Boris Kertsman, 91 pts

Bedste march: Mephistopheles - Lyngby-TaarbækBrass Band
Soloist/gruppe: Carnival of Venice – Tage Hansen - Langgaard Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen - Lyngby-TaarbækBrass Band


SEKTION A
1. Oster Brass, David Morton, 89 pts
2. Dania Brass Band, ???, 87 pts
3. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 86 pts
 
Bedste march: Simoraine – Oster Brass
Solist: Dream of the Return - Michael Ræbild Højen Jensen – FDF Frederikshavn Bras Band
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass


SEKTION B
1. Aalborg Postorkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 76 pts
3. Aalborg Brass Band, Huw Thomas, 75 pts
4. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 73 pts

Bedste march: Punchinello – Aalborg Brass Band
Solist/gruppe: Georgia On My Mind – Christine Lee - Aalborg Garden
Dirigentpris: Henrik Juul-Brinkman – Aalborg Postorkester


SEKTION C
1. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 68 pts
2. Morsø Garden, ???, 66 pts
3. FDF Frederikshavn Junior og Talent Band, ???, 65 pts
4. Vesthimmerland Ungdoms Brass Band, ???, 64 pts
5. Greve Pigegarde Junior orkester, ???, 62 pts

Bedste march: Hey Look Me Over – Morsø Garden
Solist/gruppe: 1. Baritone – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak – Vesthimmerland Ungdom Brass Band


Bobler Pris: FDF Frederikshavn Junior og Talent Band

Brighouse & Rastrik Band Award: Jonas Terp (Eb cornet) & FDF Frederikshavn Brass Band

Bedømmerne

David Thornton

Kathleen Gaspoz

Philipe Schwartz

Ryan Watkins

Results 2018

Aalborg 11. Music Festival 2018

Adjudicators

David Thornton

Kathleen Gaspoz

Philipe Schwartz

Ryan Watkins

Sektion Open

1. Lyngby-Taarbæk Brass Band, Michael Thomsen, 95 pts
2. Langgaard Brass Band, Huw Thomas, 94 pts
3. Silkeborg Blæserne, ???, 92 pts
4. Nordvestjysk Brass Band, Boris Kertsman, 91 pts

Bedste march: Mephistopheles - Lyngby-Taarbæk Brass Band
Soloist/gruppe: Carnival of Venice – Tage Hansen - Langgaard Brass Band
Dirigentpris: Michael Thomsen - Lyngby-Taarbæk Brass Band

Sektion A

1. Oster Brass, David Morton, 89 pts
2. Dania Brass Band, ???, 87 pts
3. FDF Frederikshavn Brass Band, Anders Larsen, 86 pts
 
Bedste march: Simoraine – Oster Brass
Solist: Dream of the Return - Michael Ræbild Højen Jensen – FDF Frederikshavn Brass Band
Dirigentpris: David Morton – Oster Brass

Sektion B

1. Aalborg Post Orkester, Henrik Juul-Brinkmann, 78 pts
2. Aalborg Garden, Henrik Juul-Brinkmann, 76 pts
3. Aalborg Brass Band, Huw Thomas, 75 pts
4. Greve Pigegarde, Mathias Snejbjerg, 73 pts

Bedste march: Punchinello – Aalborg Brass Band
Solist/gruppe: Georgia On My Mind – Christine Lee - Aalborg Garden
Dirigentpris: Henrik Juul-Brinkman – Aalborg Post Orkester

Sektion C

1. Brovst Pigegarde, Henrik Juul-Brinkmann, 68 pts
2. Morsø Garden, ???, 66 pts
3. FDF Frederikshavn Junior og Talent Band, ???, 65 pts
4. Vesthimmerland Ungdoms Brass Band, ???, 64 pts
5. Greve Pigegarde Junior orkester, ???, 62 pts

Bedste march: Hey Look Me Over – Morsø Garden
Solist/gruppe: 1. Baritone – Brovst Pigegarde
Dirigentpris: Marie Bak – Vesthimmerland Ungdom Brass Band

Bobler Pris: FDF Frederikshavn Junior og Talent Band

Brighouse & Rastrik Band Award: Jonas Terp (Eb cornet) & FDF Frederikshavn Brass Band

bottom of page